کارخانه سیمان کارون در استان خوزستان، در فاصله 45 کیلومتری شهرستان مسجد سلیمان واقع شده است. این کارخانه در سال 1379 به طور رسمی افتتاح شد و هم اکنون، پس از سالها تولید با کیفیت و استاندارد، دارای یک خط تولید سیمان خاکستری (یا پرتلند) با ظرفیت 3000 تن کلینکر در روز در تیپ های 2، 5 و سیمان ویژه بوده و خط دوم طرح توسعه آن با ظرفیت 3500 تن کلینکر در روز در حال احداث است.

سیمان کارون دارای دو معدن خاک رس و سنگ آهک در جوار کارخانه است. سنگ شکن چکشی واحد خردایش کارخانه با ظرفیت 800 تن در ساعت در کنار سایر تجهیزات سالن اختلاط، مخلوط یکسان و هموژنی از سنگ آهک، سنگ آهن و خاک رس جهت ذخیره در انبار مواد به دست می دهد. این سنگ شکن قادر است سنگهایی به بزرگی 70 سانتیمتر را به قطعات 6 تا 7 سانتیمتری خرد کند.

مواد حاصل برای تبدیل شدن به خوراک کوره می بایست مرحله سایش در آسیاب مواد را طی کرده و به شکل پودر در آیند. طی این فرایند، مواد مذکور به نسبت های مشخصی که پیشتر بر مبنای نوع سیمان تولیدی به تایید آزمایشگاه کنترل کیفیت رسیده است، ترکیب شده و در نهایت در سیلوهای خوراک کوره ذخیره می شود.

خوراک کوره در مسیر انتقال پیش گرم و کلساینر شده و پس از خشک شدن و تا حدودی تکلیس، برای طی فرایند پخت کامل به کوره وارد می شود. محصول کوره سیمان کلینکر نام دارد. کلینیکر تولید شده بیش از هزار درجه سانتی گراد حرارت داشته و پس از ورود به گریت-کولر توسط هوا خنک می شود.

بخشی از هوای گرم تولید شده در یک چرخه بازیافت انرژی به سمت کوره هدایت و بعنوان فاکتور کمکی سوخت و پایداری شعله استفاده می شود. بخش دیگری از این حجم هوا به داخل کلساینر هدایت شده و بعنوان هوای مورد نیاز برای مشعلهای کلساینر و همچنین گرم کردن مواد خام مصرف می شود.

کلینیکر خنک شده از گریت-کولر وارد سیلوی فلزی شده و از آنجا به هاپرهای آسیاب سیمان هدایت می شود تا با درصد خاصی از سنگ گچ در آسیاب های گلوله ای کارخانه ساییده شده و به سیمان تبدیل شود.

تمام مراحل فوق با نمونه برداری ساعتی پرسنل آزمایشگاه و گزارش دهی به امور تولید کارخانه جهت حفظ کیفیت محصول تولیدی همراه است. محصولات شرکت سیمان کارون در تیپ های 2 و 5 و سیمان ویژه بصورت فله ، بسته بندی شده در پاکت های 50 کیلویی و یا جامبو بگ به مشتریان ارائه می گردد. همچنین، مجموعه سیمان کارون قادر به تولید نوع دیگری از سیمان به نام سیمان بلین بالا یا گروتینگ است. این نوع سیمان خاص در ساخت سازه های صنعتی بسیار قطور مانند برج های آسمان خراش و جدار بین دیواره سدها و پایه ستونهای برج های فلزی و بتنی استفاده می شود.

شرکت سیمان کارون توليد كننده سيمان و كلينكر خاكستري تيپ دو و پنج با بالاترين كيفيت مطابق با معيارهاي استاندارد ملي ايران و معتبر بين المللي بوده و همچنین صادر كننده به كشورهاي عراق هند بنگلادش امارات كويت و كشورهاي حاشيه خليج فارس نیز می باشد.

محصولات تولیدی کارخانه سیمان کارون دارای گواهی سازمان استاندارد ملی ایران بوده و تحت نشان استاندارد ملی کشور تولید می شود. سیمان تولیدی این شرکت دارای کیفیت بسیار بالایی است و محصولات این شرکت از بدو راه اندازی در طرح های عمرانی عظیمی مورد استفاده قرار گرفته است، پروژه هایی نظیر:
سد عباسپور، سد کرخه، سد گتوند، سد کارون، سد چمشیر، پروژه ساخت پل پنجم اهواز، پل های سدهای متعدد و غیره.